De fem sorgstadiene
Kubler-Ross foretok i 1969 en studie av mennesker som hadde fått en ikke-kurerbar sykdom der hun så på hvilke stadier de gikk gjennom fra de fikk beskjeden om diagnosen. Senere har de fem stadiene hun kom opp med blitt generalisert til å gjelde for sorgprosessen generelt sett, uavhengig av hvilket tap man hadde lidd.
De fem stadiene er:
1. Benektelse – ”Dette kan ikke skje med meg”.
2. Sinne – ”Hvorfor skjer dette? Hvem har skylden?”
3. Forhandling – ”Få dette til å forsvinne, så lover jeg at jeg skal…”
4. Depresjon – ”Jeg er for trist til å gjøre noe som helst”
5. Aksept – ”Jeg har forsonet meg med det som har skjedd”
Hvis man erfarer noen av disse emosjonene som en følge av et tap, så vil det være til hjelp og vite at ens reaksjon er normal og at man over tid vil lindre sorgen. Likevel går ikke alle som sørger gjennom alle disse stadiene.

Man trenger dessuten ikke å gå gjennom hvert av disse stadiene for å lindre sorgen. Noen mennesker går faktisk gjennom sorgen og mestrer denne uten å gå gjennom noen av disse stadiene i det hele tatt.
Dessuten, selv om man går gjennom disse stadiene er det ikke sikkert at ens egen sorgprosess følger rekkefølgen i tur og orden slik som den er listet opp her.
Kubler-Ross mente ikke at stadiene skulle være ment som en rigid ramme som passet til alle som sørger. Stadiene er responser til et tap som mange mennesker opplever, men det finnes ingen typisk respons ovenfor et tap, likesom det heller ikke finnes et typisk tap.
En sorgprosess er like individuell som våre egne liv, og er forskjellig for alle mennesker.
Les også andre artikler om tap og sorg ved å klikke på lenkene under:
Ønsker du å komme i kontakt med meg?
Skriv noen setninger om hvorfor du tar kontakt (all informasjon er taushetsbelagt)
